Domowa konfitura / dżem mango


Jeśli jesteście, jak ja, miłośnikami mango, ten dżem przypadnie Wam do gustu. Słodki i słoneczny, jak wakacje w tropikach :)



1 duże, dobrze dojrzałe mango
1 banan
1 puszka ananasa w kawałkach
1 łyżeczka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
4 łyżki cukru trzcinowego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka produktu typu Żelfix 3:1 (marka obojętna, ważne, by nie był to zwykły cukier żelujący, tylko produkt skoncentrowany, składający się głownie z pektyn, które w naturalny sposób zagęszczą nasze wyroby)

1. Mango obieramy. Kroimy w plastry - resztę, której nie da się odkroić jako plaster, odkrawamy od pestki, jak się da. Następnie kroimy całość w drobniutką kostkę. W niedużą kostkę kroimy także obranego banana. Ananasa odsączamy (zalewę zachowujemy, może się przydać), siekamy na desce do krojenia - jak najdrobniej.

2. Owoce umieszczamy w garnku wraz z cukrem i cukrem waniliowym. Garnek ustawiamy na najmniejszym palniku, włączając minimalny płomień. Czekamy, aż owoce w naturalny sposób puszczą sok, który wraz z cukrem zamieni się w syrop. Od czasu do czasu możemy całość przemieszać. Jeśli soku jest za mało, dodajemy po troszku zalewy ananasowej - nie więcej, jak 4-8 łyżek.

3. Od momentu, gdy owoce zaczną wrzeć, gotujemy je  - nadal na bardzo małym ogniu - ok. 8 minut - aż mango będzie miękkie. Jeśli na powierzchni wytworzyła się pianka (tzw. szumowina), zdejmujemy ją. Dzięki użyciu cukru trzcinowego może nie być jej wcale lub być malutko - przy użyciu zwykłego białego cukru zazwyczaj jest jej więcej. Za pomocą blendera rozdrabniamy konfiturę na mus. Możemy zdecydować, czy chcemy całkiem gładki produkt, czy z kawałkami. Ja wolę widzieć i czuć w konfiturze kawałki owoców, dlatego ucieram ją tylko w połowie.

Dodajemy sok z cytryny oraz żelfix (pektyny). Gotujemy jeszcze 2 minuty, co jakiś czas mieszając.

4. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików. Szczelnie zakręcamy. Studzimy postawioną na zakrętkach. Po otwarciu przechowujemy w lodówce.
Dzięki krótkiemu procesowi gotowania owoce zachowują przepiękny kolor i więcej cennych witamin.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu