Żurawina do mięs i serów. Żurawina. Sos żurawinowy. Konfitura żurawinowa. Cranberry Sauce.


Nie mogłam się zdecydować, jaki tytuł nadać dzisiejszemu przepisowi. Już sam ten fakt świadczy o tym, że dzisiejszy przepis ma wiele zastosowań: domową żurawinę możemy bowiem jeść zarówno na jako konfiturę na świeżym pieczywie z masłem lub dodać ją do twarożku, bądź podać ją do mięs na zimno i pasztetów. Jeśli natomiast podgrzejemy ją w rondelku, by stała się płynna, mamy wyśmienity sos żurawinowy, który pokreśli smak pieczeni oraz pieczonego drobiu. Tak, wiem – można kupić gotową żurawinę w słoiku. Ale uwierzcie, ta zrobiona własnoręcznie jest o niebo lepsza! Mimo, że świeża żurawina nie jest dostępna w Polsce w każdym sklepie, i jest ciut kosztowna, naprawdę warto nabyć jej choć trochę, ponieważ smak jest nieporównywalny z niczym kupnym. Co więcej, to jeden z najłatwiejszych przepisów na domowe przetwory: robi się sam, i to w mgnieniu oka. Zabawny bonus: słuchanie, jak kuleczki żurawiny pękają pod wpływem temperatury podczas gotowania ; )  Taka żurawina to pyszny dodatek na świątecznym stole, który zdążymy przygotować nawet w ostatniej chwili. Przepis na podstawie ClosetCooking.


250 g świeżej żurawiny
1 szklanka cukru
1 szklanka świeżo wyciskanego soku z pomarańczy (może być kupny, w butelce. Z sokami z kartonu trzeba natomiast uważać, ponieważ zazwyczaj się gorzkie. Nie chcemy tej nuty w naszej żurawinie)
Szczypta soli

Żurawinę myjemy na sicie.
Wszystkie składniki umieszczamy w garnku. Zagotowujemy. Od momentu zawrzenia gotujemy na sporym ogniu, mieszając, przez 10 minut, aż żurawina zgęstnieje.
Jeśli robimy większe ilości i planujemy dłuższe przechowywanie - pasteryzujemy.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu