Posty

Wyświetlanie postów z sierpnia 11, 2019

Uniwersalny, łatwy i pyszny sos chrzanowy

Obraz
Sos chrzanowy idealnie pokreśli smak wszelkiego rodzaju mięs: nadaje się bowiem do mięs duszonych, do pieczeni i do kotletów, zarówno schabowych, jak i mielonych. Będzie wspaniałym dodatkiem do ryb, jak również do jajek na twardo. Prosty i łatwy w wykonaniu, przemieni „zwykły” obiad w wyjątkowe danie.

Zupa jabłkowa z kluseczkami naleśnikowymi

Obraz
Gorąco? Mam propozycję dla osób, które chcą zjeść smacznie, nie spędzając przy tym dużo czasu w kuchni. To lekka zupa jabłkowa, którą przygotujecie w zaledwie kilka minut. Do tego  kluseczki z naleśników – najlepiej przygotować je sobie dzień wcześniej, i zrobić dużą porcję. Zupa świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i w temperaturze pokojowej. Można schłodzić ją również w lodówce i podać udekorowaną bitą śmietaną.

Soljanka. Solianka. Solanka.

Obraz
Soljanka to gęsta zupa, ugotowana na mięsnym, rybnym bądź grzybowym rosole, o charakterystycznym słono-kwaśny smaku, uzyskiwanemu dzięki dodaniu do wywaru kwasu chlebowego, wody po kiszeniu, kiszonych ogórków, a także cytryny, oliwek lub kaparów. Wywodzi się ona z kuchni rosyjskiej. Oprócz Rosji soljanka jest popularna na Ukrainie i Białorusi, a także  w innych słowiańskich krajach byłego ZSRR. Solanka była również często spotykaną zupą w restaura cjach i stołówkach byłego NRD , obecnie zaś nadal jest lubiana w Niemczech. W kuchni polskiej nie zadomowiła się za mocno, a szkoda. Warto spróbować tej prostej w przygotowaniu, a niezwykle smacznej i pożywnej zupy.

Olej chili

Obraz
Olej chili to pyszny specjał kuchni chińskiej, związany mocno z kuchnią regionów Syczuan, Hunan i Shaanxi. Jest on do tego stopnia popularny i lubiany, że w restauracjach, tak, zawsze stoi na stoliku buteleczka takiego oleju. Tym czym dla innych krajów są to sól i pieprz, tym w Chinach są olej chili i sos sojowy. Podobny olej znajdziemy w Japonii (z odrobinę innymi dodatkami smakowymi, przede wszystkim bez przyprawy 5 smaków) oraz … we Włoszech, gdzie wykorzystuje się oliwę z oliwek. Olej chili ma piękną rubinową barwę i jest niezwykle uniwersalny: można nim skrapiać ryż, makaron, warzywa, dowolne mięso, drób czy rybę, jak również używać jako przyprawy do dowolnych dań i zup. Co ciekawe, wbrew pozorom nie jest wcale piekielnie pikantny, bowiem po ugotowaniu w gorącym oleju chili traci sporo swej ostrości. Bardzo lubię obserwować, jak chili zaczyna się gotować i skwierczeć po wlaniu do niego wrzącego oleju : ). Przepis na podstawie Omnivore’sCookbook .