Posty

Wyświetlanie postów z maja 17, 2020

Sałatka z zielonych ogórków w occie. Gurkensalad

Obraz
Poniższy pomysł to pyszna sałatka z ogórków w słodko-octowej zalewie, popularna w Niemczech i Austrii. Znakomicie podkreśla smak zarówno potraw mięsnych, jak i rybnych. 

Kotlety wieprzowe duszone w kremowym sosie

Obraz
Wieprzowina to bardzo uniwersalne mięso, pozwalające na przygotowanie mnóstwa różnorodnych smakowo potraw. Dziś zapraszam na coś bardzo smacznego i wyjątkowo prostego w przygotowaniu: delikatne i miękkie kotlety wieprzowe w kremowym sosie.

Jajka w sosie musztardowym

Obraz
Jajka w sosie musztardowym ideal nie sprawdzają s ię jako ciepłe śniadanie lub kolacja, zwłaszcza, że całość się szybko przygotowuje. Jeśli zaś podamy je z ziemniakami i surówką, mamy smaczny, pożywny obiad. 

Kotlety z jajek na twardo

Obraz
Kotlety z jajek to bardzo smaczna propozycja obiadowa, łatwa i dość szybka w wykonaniu. Świetnie pasują do nich ziemniaczki oraz wyrazisty w smaku dodatek, jak kiszone ogórki, kiszona kapusta, pomidory z cebulka czy marynowane buraczki. Ich smak znakomicie podkreśli również sos chrzanowy (tak, jak na dolnym zdjęciu) lub musztardowy . Kotlety dobrze znoszą odgrzewanie. Kotlety z jajek znane są w Polsce od dawna; w latach 80. i 90. dwudziestego wieku podawane były często jako przykład bardzo ekonomicznego posiłku. Można je przygotować w tracycyjnym kształcie lub w postaci wegetariańskich burgerów. Wówczas smakują przepysznie w burgerowej bułce z ulubionymi dodatkami.

Sos musztardowy

Obraz
Sos musztardowy do wielu zastosowań: do steków, kotletów, klopsików, burgerów czy kanapek.

Tarta z fetą, boczkiem i pomidorami

Obraz
Pyszna, pożywna tarta, wyśmienita zarówno na ciepło, jak i na zimno. Idealna nie tylko w domu, lecz także jako przekąska w pracy, na uczelni czy na piknikach.

Quiche z szynką, serem i pieczarkami. Tarta z szynką, serem i pieczarkami.

Obraz
Czy wiecie, dlaczego przepis ma podwójną nazwę i jaka jest różnica między qiuche (wym. kisz] a tartą? Obydwa wypieki składają się z ciasta wypełnionego nadzieniem. W przypadku tarty nadzienie to może być słodkie lub wytrawne. W quiche nadzienie zazwyczaj jest wytrawne. Najsłynniejszym reprezentantem quiche jest quiche lorraine z Francji. Jeśli chodzi o ciasto, to do obu wypieków używa się ciasta kruchego, francuskiego lub drożdżowego. W czym zatem tkwi różnica? Otóż, nadzienie w quiche zawsze jest zalewane kremem śmietanowo-jajecznym. W tarcie - nie koniecznie. Zatem, wypiek zalany kremem śmietanowo jajecznym możemy nazwać zarówno tartą, jak i quiche, natomiast wypiek bez zalewy (lub z inna zalewą) zawsze będzie tartą.

Tradycyjna pizza neapolitańska. Pizza Margherita.

Obraz
Wszyscy wiedzą, że pizza wywodzi się z Włoch. Jeśli zaś chcecie wiedzieć, gdzie dokładnie powstała, to miejscem jej narodzin był Neapol. Oczywiście, w wielu krajach jadano różnego rodzaju placki i podpłomyki, ale w żadnym innym miejscu nie kładziono na ich wierzchu pomidorów. Pomidory przywieziono do Europy w XVI w., jednak w wielu krajach uważano je za trujące... aż do czasu, kiedy uboga neapolitańska ludność w XVIII w. nie zaczęła używać ich do pizzy. Jako pierwsza powstała pizza Marinara, nazwana tak, ponieważ przygotowywały ją żony marynarzy dla wracających z połowu ryb mężów. Była to pizza bez sera, z samymi pomidorami i ziołami. Gdy w 1889 roku król Umberto I i królowa Małgorzata przyjechali z wizytą do Neapolu, piekarz Rafaelle Esposito stworzył z tej okazji wyjątkową pizzę na cześć królowej: wyjątkową, ponieważ czerwienią pomidorów, bielą sera i zielenią bazylii odzwierciedlała kolory włoskiej flagi. Tak powstała Pizza Margherita. W 1989 roku założono Associazione Vera