Parzaki, pampuchy, kluski na parze


U nas zawsze znane były jako parzaki, choć mają mnóstwo innych nazw: pampuchy, parowańce, parowce, kluski na parze czy bułki na parze. Mistrzynią w ich robieniu była moja Babcia. Jako dziecko uwielbiałam przyglądać się, jak Babcia je robi, i zajadać świeżutkie, jeszcze gorące bułeczki. Pyszne bez jakiegokolwiek dodatku. Kiedy parzaki ostygną, można je bez problemu odgrzewać i odsmażać (najlepiej na maśle z odrobiną oleju, pyszne!), podając je zarówno na słodko (z owocami, ze słodkimi sosami) jak i na wytrawnie (z sosami, jako dodatek do mięs, zapiec z serem żółtym i warzywami). Parzaki przygotowujemy albo na wkładce do gotowania na parze, którą umieszczamy w garnku z wodą (jak na zdjęciu poniżej), lub na cienkiej ściereczce przymocowanej do garnka z wodą (zobacz zdjęcie - klik)


500 g mąki pszennej
1 opakowanie drożdży instant (7 g) lub 25 g świeżych drożdży

250 ml mleka
2 jajka
50 g masła
50 g cukru
1/2 łyżeczki soli

olej


1. Drożdże rozpuścić w 1/2 ciepłego mleka wraz z łyżką cukru i taką ilością mąki, by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 20 minut, aż  drożdże "ruszą".

Dodać jajka, pozostały cukier, sól oraz  masło rozpuszczone w pozostałej połowie ciepłego mleka. Mieszając, dodawać resztę mąki. Wyrobić na gładkie, elastyczne ciasto, w razie potrzeby podsypać więcej mąki, lecz nie za dużo, by ciasto nie wyszło twarde.

2. Wyrobione ciasto dzielimy na 12 mniej więcej równych kawałków.
(czyli - najpierw na pól, każdą z połówek na pół, po czym każdą z nich na trzy części)

Z każdej kulki ciasta formujemy w dłoniach placuszek, który następnie zwijamy w okrągłą bułeczkę. Bułeczki układamy złączeniami do dołu. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut, przykryte wilgotną ściereczką.

3. W garnku umieszczamy posmarowaną lekko olejem wkładkę do gotowania na parze. Wlewamy tyle wody, by nie sięgała ponad wkładkę (spód wkładki powinien być suchy, bułeczki, zgodnie ze swoją nazwą, gotują się wyłącznie na parze. W trakcie gotowania kolejnych partii, jeśli zajdzie taka potrzeba, uzupełniamy wodę).

Gdy woda się zagotuje, umieszczamy parzaki w garnku, po 3-4 sztuki na raz. gotujemy ok. 5-6 minut (w zależności od wielkości bułeczek).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu