Kurczak aksamitny. Jak usmażyć filety kurczaka, by były soczyste.


Kurczak aksamitny to nie przepis na konkretną potrawę, lecz metoda przygotowania mięsa. Marynowanie kurczaka w ten sposób (ang. "velveting", od słowa "velvet" czyli "aksamit") nie ma na celu nadania mu smaku żadnych konkretnych przypraw. Ta marynata poprawia samą strukturę mięsa. Jeśli zastanawialiście się czasami, jak to się dzieje, że kurczak  w chińskich restauracjach jest tak delikatny i soczysty, a w domu potrafi wyjść suchy, oto odpowiedź: jest on wcześniej marynowany. Połączenia białka i octu sprawia, że mięso staje się niezwykle miękkie, delikatne, soczyste i, po prostu - aksamitne, zgodnie ze swoją nazwą. To drobiazg, który robi naprawdę dużą różnicę, więc zdecydowanie warto wprowadzić ten mały trick do swojego repertuaru.



·         2 filety z piersi kurczaka
·         1 białko jajka
·         2 łyżeczki octu ryżowego (ew. octu jabłkowego)
·         2 łyżki oleju
·         1/2 łyżeczki soli
·         1 łyżka mąki ziemniaczanej

Białko mieszamy energicznie z olejem, octem, solą i mąką ziemniaczaną.
Dodajemy pokrojone drobno filety kurczaka, mieszamy, by każdy kawałek mięsa był pokryty marynatą.
Mięso marynujemy 15 minut (do 30 minut).
Po tym czasie odlewamy nadmiar marynaty (lub odcedzamy kurczaka na sicie), oprószamy mięso odrobiną mąki ziemniaczanej, mieszamy i przystępujemy do przygotowania potrawy.
Aksamitny kurczak* może być wykorzystany do dowolnej potrawy, nie koniecznie z kuchni chińskiej: smażony na patelni, w woku lub gotowany w zupie. Idealnie nadaje się do wszelkich potraw z sosami. 

* Kurczak po usmażeniu będzie biały. Jeśli zależy Wam na rumianym wyglądzie mięsa, można do marynaty dodać 1/2 łyżeczki słodkiej papryki, choć oczywiście nie jest to tradycyjnie chińskie rozwiązanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu