Jak sprawdzić, czy olej jest gorący


Gdy potrzebujemy rozgrzać olej do konkretnej temperatury, wówczas niezastąpionym narzędziem jest termometr kuchenny. Przeważnie jednak nie potrzebujemy aż takiej dokładności, musimy jedynie określić, czy olej nadaje się już do smażenia, zwłaszcza w przypadku smażenia na głębokim oleju. Z pomocą tutaj przyjdzie nam pewien japoński sposób. Potrzebujemy do tego pałeczki bambusowej (oczywiście, nie malowanej ani zdobionej, po prostu czysto drewnianej) lub bambusowego patyczka do szaszłyków.


Zanurzamy patyczek w oleju, dotykając dna naczynia. Gdy olej jest zbyt zimny, nie dzieje się absolutnie nic.
Jednak, gdy olej osiągnie temperaturę odpowiednią, by w nim smażyć, od czubka patyczka będą wyraźnie unosiły się ku górze malutkie bąbelki.
Naturalnie, można również wrzucić do oleju odrobinę tego, co będziemy smażyć (np. kawałeczek ciasta, jeśli smażymy pączki, lub kilka ziarenek bułki tartej/panierki, jeśli smażymy kotlety). Gdy zaobserwujemy podobny efekt bąbelków oraz skwierczenie wrzuconego produktu, oznacza to, że olej jest już gotowy.
Warto pamiętać, że wszystkie produkty smaży się na rozgrzanym oleju. Włożenie produktów do zimnego oleju sprawi, że nim nieprzyjemnie nasiąkną lub – w przypadku kotletów – panierka może się dodatkowo zacząć odklejać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu