Kotlet pożarski


Przeszukując źródła znalazłam tyle wersji powstania tej potrawy, że na prawdę trudno dociec, która jest prawdziwa. Ponieważ absolutnie nie ma to wpływu na smak potrawy,:)  poprzestanę więc na przytoczeniu tych krótkich historii: Kotlet pożarski, pierwotnie kotlet Pożarskiego lub kotlet à la Pożarski jest często błędnie kojarzony z rosyjskim bojarem Dimitrijem Pożarskim, który w 1612 roku na czele pospolitego ruszenia wyparł wojska polskie z Moskwy. Rosyjskie źródła podają, że nazwa kotleta powstała w Rosji w początku XIX wieku , kiedy to Car  Mikołaj I odwiedziwszy przydrożną oberżę dostał ( z braku wieprzowiny) kotlet z mielonego mięsa drobiowego, który mu ogromnie zasmakował, więc kazał potrawę nazwać nazwiskiem właściciela oberży i podawać na dworze. W 1826 roku wielki poeta rosyjski Aleksander Puszkin, opowiadając w liście przyjacielowi S. Sobolewskiemu o swojej podróży z Moskwy do Nowogrodu, napisał taki oto dowcipny wierszyk:

W międzyczasie zjedz po drodze
Kotlet Pożarskiego (właśnie kotlet)
Jedź do Torżku. Spróbuj, proszę,
Nie ma nic lepszego.

Polska wersja łączy nazwę z nazwiskiem lekarza, doktora Pomian-Pożarskiego, który brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku, po czym został zesłany na Sybir, uciekł przez Władywostok do Europy i założył pierwszą polską restaurację w Paryżu, w której serwowano m.in. potrawy przyrządzane według uzasadnionych medycznie przepisów kulinarnych.


mielona pierś kurczaka (może być także mięso z innej części kurczaka - generalnie chodzi o mięso drobiowe)
1 jajko
2 łyżki masła ( mniej więcej odpowiada to 2 cm masła odciętym z kostki)
pół kajzerki
sól, pieprz do smaku

Mięso zemleć, dodać namoczoną wcześniej w mleku bułkę, żółtko jajka, miękkie masło oraz dobrze przyprawić solą i pieprzem. Masę dokładnie wyrobić.
Białko jajka ubić na sztywno i połączyć z masą mięsną.

Formować kotlety, panierować je w bułce tartej i smażyć ze wszystkich stron na złoto.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu