Ciasto drożdżowe tradycyjne. Babka drożdżowa.

Jest w cieście drożdżowym coś, co się kojarzy z domem dziecinnym, z ciepłem i bezpieczeństwem. Kawałek ciasta i kakao lub mleko mają w sobie coś prawdziwie kojącego. Oczywiście, z kawą jest równie dobre. Ciasto drożdżowe można upiec w dowolnej formie - a podłużnych keksówkach, w prostokątnej blaszce, w tortownicy lub w formie na babkę. Wówczas ładnie wygląda, gdy się ją polukruje. Przepis rodzinny połączony ze wskazówkami z książki "Kuchnia Neli" Anieli Rubinstein.



1 opakowanie drożdży instant (7 g)
1,5 szklanki ciepłego mleka
120 g masła
3 całe jajka rozm. M + 3 żółtka (temperatura pokojowa, nie wprost z lodówki)
1 szklanka cukru
1 szklanka rodzynek
1/2 łyżeczki soli
ew. skórka cytrynowa lub pomarańczowa
ok. 1 kg mąki

1 jajko+1 łyżeczka cukru+ 1 łyżka wody do posmarowania ciasta
masło i kasza manna do wysypania formy do pieczenia

1. Drożdże rozpuścić w 1/2 ciepłego mleka wraz z łyżką cukru i taką ilością mąki, by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 20 minut, aż  drożdże "ruszą".

2. Dodać jajka oraz żółtka, pozostały cukier, rodzynki, sól oraz  masło rozpuszczone w pozostałej połowie ciepłego mleka. Mieszając, dodawać resztę mąki. Wyrobić na gładkie, elastyczne ciasto, w razie potrzeby podsypać więcej mąki, lecz nie za dużo, by ciasto nie wyszło twarde. Ostateczna ilość mąki zależy od rodzaju użytej mąki i jej wilgotności. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia na 1 i 1/2 godziny w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką by nie obeschło.

3. Dzielimy wyrośnięte ciasto na 2 części. Każdą z nich dzielimy ponownie na 2 części. Z każdej części rolujemy w dłoniach wałek o długości naszej formy do pieczenia. Dwa z tych wałków skręcamy dookoła siebie (jakbyśmy pletli warkocz z 2 pasm), końce sklejamy. Umieszczamy w wysmarowanej masłem i wysypanej kaszą manną formie do pieczenia. Ciasto znacznie wyrasta, więc na tym etapie  nie powinno zajmować więcej, niż 1/2 formy.
Identycznie postępujemy z dwoma pozostałymi wałkami ciasta.
Ciasto smarujemy za pomocą pędzelka jajkiem rozmąconym z 1 łyżeczką cukru i 1 łyżką wody,  pozostawiamy do wyrośnięcia na 1 i 1/2 godziny w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką by nie obeschło.

(Tak zaplecione ciasto można umieścić zarówno w formie podłużnej, prostokątnej oraz w tortownicy. Ciasto do formy babkowej formujemy w jeden wałek)

4. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 25-30 minut, aż wierzch będzie rumiany a patyczek wbity w ciasto będzie suchy.
Z tej ilości wychodzą dwie  podłużne formy keksówki rozm. 30 cm x 10 cm.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu