Tort twarożkowy z łososiem


Sernik nie koniecznie musi być słodki. Wiedzą o tym na przykład Szwedzi, u których bardzo lubiana jest potrawa o nazwie Smörgastarta, czyli tort kanapkowy. Sposobów jego przygotowania jest tyle, co osób przygotowujących, ponieważ to całkowicie od naszych upodobań zależy, jakie dodatki umieścimy w naszym torcie. W dzisiejszym przepisie, inspirowanym właśnie Smörgastarta, użyjemy łososia i świeżego koperku, by uzyskać elegancją, lekką przekąskę, która znakomicie będzie smakowała z odrobiną chrzanu.


chleb razowy, pokrojony cienko, bez skórki
350g twarożku (jak na sernik, trzykrotnie mielonego)
1 serek kremowy typu "almette", 150g
100g wędzonego łososia - drobniutko pokrojonego
4-6 łyżek siekanego koperku
4 łyżki siekanego szczypiorku
1 nieduży ząbek czosnku - obrany, przeciśnięty przez praskę
sól i świeżo zmielony czarny pieprz - do smaku

5 łyżeczek żelatyny + trochę wrzącej wody (lub wg proporcji podanych na Waszym opakowaniu żelatyny! Ilość jak do galaretek z dużą ilością składników)
papier do pieczenia
masło
bardzo cienko krojony ogórek do dekoracji
forma-keksówka (moja ma 22cm x 10 cm)

1. Dno keksówki wykładamy papierem do pieczenia tak, by wystawał ponad brzegi - za ten papier wyciągniemy potem nasz tort z formy.
2. Mieszamy twarożki z łososiem, ziołami i czosnkiem, doprawiamy intensywnie do smaku solą i pieprzem - smak musi być wyrazisty,by potem tort nie był mdły.
Na dnie keksówki układamy chleb, docinając go w taki sposób, by ściśle pokrył dno.
3. W ok.1/4 szklanki wrzącej wody dokładnie rozpuszczamy żelatynę. Dodajemy do niej łyżkę masy twarożkowej, by zlikwidować różnicę temperatur, po czym mieszamy ją dokładnie z resztą twarożkowej masy. Przekładamy masę do formy, wyrównując dno. Na wierzchu układamy dopasowane kromki chleba - podobnie, jak to robiliśmy na dnie (na zdjęciu powyżej nie ma drugiej warstwy chleba, ale z nią jest łatwiej potem kroić tort; użyjcie ostrego noża).
Zabezpieczamy tort folią spożywczą po czym odstawiamy do lodówki, aż masa całkowicie stężeje (kilka godzin)
Po wyjęciu tortu z formy smarujemy jedną jego stronę masłem (ja smaruję to, co było "dnem" w foremce) i dekorujemy ogórkiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu