Domowy ajvar

 

Ajvar jest bardzo popularnym specjałem wywodzącym się z kuchni bałkańskiej, obecnym w takich krajach jak Chorwacja, Bułgaria, Serbia, Słowenia, Macedonia czy Albania. Jego nazwa wywodzi się od tureckiego słowa „havyar”, która oznacza „kawior”. Tradycyjnie ajvar przygotowuje się jesienią, gdy zbiory papryki są najbardziej obfite. Niegdyś całe rodziny zasiadały do wyrobu ajvaru, który przygotowywano w ogromnych kotłach z ogromnej ilości kilogramów produktów. Tak też jest i dziś, choć są to co raz rzadsze sytuacje. Przemysłowo produkowany ajvar jest co raz bardziej powszechny, wypierając pomału produkcję domową. Moim zdaniem jednak warto pokusić się o domowy wyrób, choćby w takich niewielkich ilościach, ponieważ jest on niezwykle smaczny i generalnie łatwy w przygotowaniu. Dodatkowo, używa się tu tradycyjnej metody, czyli pieczenia papryki. Wielkie fabryki poprzestają jedynie na jej ugotowaniu. Smak domowego ajvaru jest zatem intensywniejszy, pełniejszy – koniecznie spróbujcie : ) Źródła: 1, 2, 3.


2 kg papryki (ok. 6-8 niedużych papryk)

1 mała czerwona papryczka chili (można pominąć, jeśli ajvar ma być łagodny, lub zwiększyć ilość, jeśli ma być bardziej pikantny)

1-2 ząbki czosnku – obrane, przeciśnięte

1 łyżeczka oregano

½ łyżeczki tymianku

Sól i świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku

½ szklanki oleju

 

1. Umyte papryki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C na wyłożonej papierem blasze, aż skórka zrobi się czarna. Przekładamy na drugą stronę i czekamy na ten sam efekt.

Upieczoną paprykę przekładamy od razu do garnka. Garnek przykrywamy pokrywką i czekamy ok. 20 minut, aż papryka przestygnie. Wówczas ostrożnie wyjmujemy z niej gniazdo nasienne i zdejmujemy skórkę. Dzięki temu, że papryka zaparowała się pod przykryciem, będzie to bardzo łatwe.


Papryki możemy teraz zemleć na pastę lub bardzo drobniutko posiekać. Jeśli chodzi o mnie, ja wolę wersję siekaną, dzięki czemu ajvar ma ciekawszą strukturę.

2. Posiekaną lub zmieloną paprykę umieszczamy w garnku, wlewamy olej, dodajemy czosnek, oregano i majeranek. Dusimy całość na małym ogniu, mieszając, aż z papryki odparuje sok i masa stanie się gęsta, mniej więcej 30-45 minut.

Gotowy ajvar umieszczamy w słoikach i szczelnie zakręcamy. Dla dłuższej przydatności można go także pasteryzować. Z tej ilości uzyskamy mniej więcej 2 szklanki gotowego produktu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu