Sałatka Cesar. Caesar Salad


Sałatka Cesar to chyba najsłynniejsza sałatka z  sałatą rzymską. Jej autorstwo przypisuje się Cezarowi  Cardini, który w latach 20. prowadził  restaurację w Tijuanie w Meksyku. Jak głosi legenda, pewnego wieczoru w 1924 roku, kiedy miał już zamykać, trafiła do niego grupa wygłodniałych gości. Nie miał nic przygotowanego, tylko trochę sałaty i to, co w magazynie. Na szybko więc zaimprowizował sos, polał nim sałatę i obsypał ją grzankami. Danie wywołało zachwyt gości i odtąd nosi imię swego twórcy. Ale jest też konkurencyjny rodowód tej sałatki. Według drugiej historii, to główny kucharz Hotelu Peñafiel w Tehuacánie, Alex Cardini, stworzył tą sałatkę na potrzeby konkursu gastronomicznego w Tijuanie - i zajął dzięki niej pierwsze miejsce. Jeśli tak się rzeczywiście stało, to nic dziwnego. Ta niezwykle prosta sałatka zawdzięcza swój niepowtarzalny smak wyrazistemu sosowi. Jeśli podamy ją z kurczakiem i grzankami, otrzymamy pożywny posiłek, łatwy i szybki do przygotowania.




1-2 główki sałaty rzymskiej
1-2 filety z piersi kurczaka
papryka, pieprz, sól i mąka pszenna do oprószenia
oliwa z oliwek do smażenia
ew. 1 czerwona cebula - obrana, pokrojona w cieniutkie pióra
bagietka lub inne pieczywo na grzanki

dressing:
4 fileciki anchois
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 12%
1/2 szklanki majonezu
2 łyżki sosu Worcester
1 łyżeczka musztardy Dijon
1 łyża soku z cytryny
1 mały ząbek czosnku - obrany, przeciśnięty przez praskę
4 łyżki startego drobno parmezanu
sól i świeżo zmielony czarny pieprz - do smaku

1. Filety anchois rozgniatamy widelcem na pastę. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Odstawiamy dressing do lodówki.

2. Filety z kurczaka rozkrawamy na pół "po grubości" - tak, aby z każdego fileta uzyskać 2 kotlety mniej więcej jednakowej wielkości. Oprószamy z obu stron papryką, solą, pieprzem i mąką. Kurczaka smażymy na niewielkiej ilości rozgrzanej oliwy, z obu stron na złoto.
Grzanki rumienimy w opiekaczu lub piekarniku.

3. Umytą sałatę rwiemy na kawałki, mieszamy z sosem.
Układamy na talerzach wraz z kawałkami kurczaka i czerwona cebulą. Możemy posypać dodatkowym parmezanem. Podajemy z grzankami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu