Boeuf Bourguignon, czyli wołowina po burgundzku

Wołowina po burgundzku jest klasycznym daniem kuchni francuskiej, które - dzięki wyśmienitemu smakowi- przeniosło się z prostej, ludowej kuchni na salony. Łączy ono prostotę wykonania z dużą elegancją, więc jeśli chcecie podać coś wykwintnego, sięgnijcie po to danie. Potrawa praktycznie robi się sama, natomiast efekt będzie nakazywał Waszym gościom przypuszczać, że spędziliście w kuchni pół dnia, "pracując" nad czymś tak dobrym. Z tych samych powodów danie to znakomicie sprawdzi się także jako codzienny obiad, jego przygotowanie można bowiem rozłożyć na etapy i dokończyć wtedy, gdy mamy czas. Dobrze znosi również odgrzewanie, nie tracąc walorów smakowych. Same zalety! Przepis wg Julii Child.






600 g wołowiny na gulasz

1,5 szklanki czerwonego wina*

1,5 szklanki bulionu - najlepiej wołowego, może być tez warzywny
2 liście laurowe
2 duże ząbki czosnku, obrane i posiekane
1 łyżeczka tymianku
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego

mąka pszenna
masło

2 cebule + 1 łyżeczka masła + 1/4 łyżeczki tymianku
250 g pieczarek

masło
olej do smażenia

świeżo zmielony czarny pieprz i ew. sól - do smaku

1. Wołowinę kroimy w dość sporą kostkę i dokładnie osuszamy (ponieważ mokre mięso będzie się dusić, zamiast smażyć).
Następnie, jeśli trzeba - partiami - obsmażamy ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju, na rumiano. Obsmażone kawałki przekładamy do garnka, w którym będziemy zapiekać potrawę. Powinien to być zatem garnek żaroodporny lub stalowy (bez plastikowych elementów), z pokrywką.

Wlewamy wino i bulion, dodajemy listek laurowy, tymianek, czosnek i koncentrat pomidorowy. Na tym etapie potrawy nie solimy, ponieważ sos się zredukuje i smak będzie dużo intensywniejszy! Mieszamy. Garnek nakrywamy pokrywka i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 st C. na 3 godziny.

Po tym czasie ostudzony garnek z mięsem można przechowywać w lodowce nawet do następnego dnia.

Gdy mięso kończy się piec, możemy przejść do drugiego kroku:

2. Cebule obieramy. Kroimy na pół, a następnie w grube półksiężyce. W rondlu zagotowujemy wodę z 1 łyżeczką masła i 1/2 łyżeczki tymianku. Wkładamy cebule na wrzącą wodę i gotujemy ok. 3- 5 minut, by zmiękły, lecz nie były rozgotowane. Podgotowane cebule odcedzamy.

Na patelni rozgrzewamy masło z dodatkiem oleju (zapobiega przypalaniu się masła), rumienimy pokrojone w ćwiartki pieczarki.

3. Upieczone mięso wyjmujemy z garnka na talerz. Oceniamy ilość sosu, jaka pozostała w garnku: do zagęszczenia sosu potrzebujemy po 1 łyżeczce mąki na każda szklankę sosu. Najprawdopodobniej będą to 2 szklanki. W celu zagęszczenia sosu mieszamy mąkę z miękkim masłem, 1 łyżeczka masła na 2 łyżeczki mąki. Włączamy palnik pod garnkiem, dodajemy mąkę z masłem. Zagotowujemy sos, by zgęstniał. Dodajemy ponownie do sosu mięso oraz cebulę i pieczarki. Mieszamy i doprawiamy potrawę ostatecznie do smaku - pieprzem i w razie potrzeby solą lub dodatkowym czosnkiem czy tymiankiem.
Gotujemy razem 10 minut, by smaki się połączyły.

Podajemy np. z puree ziemniaczanym i fasolką szparagową.


* Wybierając wino do gotowania kierujemy się smakiem - wybierzmy takie wino, które smakuje nam do picia. Oczywiście, do gotowania nie ma sensu używania bardzo kosztownych win ze starych roczników, jednakże nie kupujmy w żadnym wypadku najtańszego, niesmacznego, słabego gatunkowo alkoholu. Pamiętajmy, że wino nadaje smak w tym daniu, więc złe, niesmaczne wino nada niewłaściwy smak. Wybierzmy smaczne wino ze średniej półki cenowej. Nie obawiajmy się: gotowy sos nie smakuje jak "surowy" alkohol.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu