Jak upiec kurczaka w całości - soczysty kurczak pieczony na płasko

W zasadzie pytanie brzmi nie tyle "jak upiec kurczaka", ale jak zrobić to, by mięso pozostało soczyste i pełne smaku. popularna jest metoda klasyczna, czyli pieczenie całego kurczaka w piekarniku. Jej wadą jest jedynie to, że najłatwiej tu o przesuszenie mięsa. Możemy też upiec kurczaka na rożnie, o ile nasz piekarnik jest wyposażony w taką funkcję. Dzięki obracaniu się mięso jest tutaj o wiele lepiej zabezpieczone przed przesuszeniem. Osoby, które tak piekły, dobrze wiedzą, jak bardzo ciężko czyści się potem piekarnik... Poza tym, jeśli zależy nam na nadzieniu, to w tej metodzie musimy z niego zrezygnować.


Istnieje jeszcze inna metoda, która jestem absolutnie zachwycona, i którą chciałam Wam dziś polecić - jest to metoda pieczenia kurczaka na płasko (po angielsku zwana "spatchcocking" lub "butterflying"). Tuszkę kurczaka rozcinamy z jednaj strony, po czym rozkładamy na płasko w naczyniu do pieczenia.



Zalety:

- mięso ułożone jest na jednym poziomie, przez co piecze się równomiernie,

- poprzez takie ułożenie mięso piecze się również szybciej, niż w przypadku całej tuszki,

- pierś kurczaka, czyli najchudszy i najbardziej podatny na wysuszenie element, nie jest już w niekorzystny sposób ułożona najwyżej, dzięki czemu cała zawarta w niej wilgoć nie ucieka w dół (do i tak bardziej tłustych części). Mięso pozostaje soczyste i się nie przesusza,

- wraz z mięsem możemy upiec dowolne nadzienie lub warzywa, umieszczając je w tym samym naczyniu do pieczenia - szybko i wygodnie.

1. Tuszkę układamy piersią do dołu. Przecinamy kurczaka po jednej stronie kręgosłupa, po czym układamy piersią ku górze. Obydwoma złożonymi dłońmi naciskamy mocno w centralnym punkcie piersi, by doprowadzić do pęknięcia chrząstki, i by tuszka leżała na desce jak najbardziej płasko.



2. Kurczaka nacieramy dowolnymi przyprawami.



Naczynie do pieczenia wykładamy folią aluminiową.

Jeśli chcemy, na dnie naczynia układamy warzywa a na nich kurczaka skórką do dołu.

Pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 200 st. C, po czym przekładamy kurczaka skórką do góry. Polewamy powstałym w międzyczasie sosem i pieczemy jeszcze ok. 30-40 minut (w zależności od wielkości kurczaka).

Kurczak jest gotowy, jeśli po wkuciu w najgrubszą część udka ostrego noża sok wypływający z mięsa jest bezbarwny Jeśli jest różowy, pieczemy kurczaka dodatkowe 10 minut (pod przykryciem np. z folii aluminiowej).

Po upieczeniu kurczaka nie kroimy go od razu, lecz najpierw odstawiamy na 10 minut. Dopiero potem kroimy i podajemy.

tuszka leżała na desce jak najbardziej płasko

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu