Pierogi z mięsem

Jeśli chodzi o pierogi z mięsem, to domowym z całą pewnością nie dorównuje żaden kupny, gotowy produkt. Tutaj jakość ma podstawowe znaczenie. Nie jest to może obiad, jaki przygotujemy, wracając zmęczeni do domu o 20.00, ale w mniej zajęte dni zdecydowanie warto samodzielnie zrobić pierogi - smak wynagrodzi naszą pracę. Warto też ułatwić sobie zadanie, rozkładając przygotowanie pierogów na 2 dni - jeśli pierwszego dnia wieczorem ugotujemy mięso, robienie pierogów drugiego dnia idzie już naprawdę szybko. Bonusem jest także pyszny rosół. 

na nadzienie:
500 g karkówki wieprzowej lub łopatki
1 cebula
1 ząbek czosnku
20 g masła
sól
pieprz 

na ciasto:
1/2 kg mąki
2 jajka
4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżeczka soli
1/2 szklanki ciepłej wody

do gotowania mięsa:
1 cebula
1 mała marchewka
kawałek pietruszki
sól, pieprz, listek laurowy, ziele angielskie

1. Mięso pokroić w kawałki, ugotować do miękkości wraz z obraną, przekrojoną cebulą, obraną, przekrojoną marchewką, obranym kawałkiem pietruszki i przyprawami do smaku. (około 2 godziny). 
Mięso wyjąć z rosołu, ostudzić. 
Rosół można wykorzystać do obiadu, doprawiając go do smaku i podając  z makaronem.

2. Obraną, posiekaną cebulę podsmażyć na niewielkiej ilości masła, aż będzie szklista. Zemleć razem z ugotowanym mięsem i ząbkiem czosnku (w maszynce do mięsa lub malakserze). Następnie do masy dodać rozpuszczone masło, wymieszać. Doprawić mięso do smaku solą i pieprzem, by było wyraziste.

3. Mąkę przesiać przez sito do miski ( ważne, by była dobrze napowietrzona). W środku mąki zrobić dołek, wbić jajka, dodać sól i śmietanę. Na końcu wlać wodę i wyrabiać ciasto, aż będzie elastyczne. Jeśli się będzie kleić, podsypać więcej mąki. 
Dobrze wyrobione ciasto pozostawić na 15 min w misce przykrytej ściereczką, by odpoczęło.

Następnie podzielić ciasto na 3 części. Każdą część rozwałkowywać po kolei na placek grubości ok 3 mm. Wycinać kółka ( foremką lub szklanką). Nakładać po łyżeczce farszu po czym dokładnie sklejać brzeg pieroga, by się nie rozpadł przy gotowaniu.

Zagotować wodę z łyżką oleju. Pierogi wkładać do garnka z gotująca się wodą partiami ( w zależności od wielkości garnka - ja gotuję po 10 szt. na raz). Od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię i powtórnego zagotowania się wody, gotować ok. 10 min. 

Pierogi można podać od razu, lub odgrzać je potem na parze bądź w kuchence mikrofalowej. Można ja także potem zrumienić na patelni.

Okrasa:
- kilka plastrów boczku zrumienionego z dodatkiem masła
- zrumienione masło 
- zrumienione masło z przeciśniętym ząbkiem czosnku

Ilość na ok. 40 pierogów. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wątróbka po żydowsku wg Makłowicza

Pastina. Włoska zupa makaronowa. Pastina en brodo. Włoski rosół z makaronem.

Kurczak z rosołu smażony na maśle - czyli co zrobić z mięsem z rosołu